Většina internetových obchodů, jako např. náš www.nosice.com , má přehledně a jednoduše zpracovaný systém, kde můžete vybrat značku a typ Vašeho vozidla a následně se Vám rozbalí kompletní nabídka nosičů na daný automobil. Poté už je na Vás, zdali zvolíte nosič ocelový nebo hliníkový, zdali se budete při výběru řídit cenou nebo značkou výrobce nosiče.
Doporučujeme vždy volit nosiče zamykatelné, které jsou zajištěny proti krádeži.
Nosnost nosičů se ve většině případů pohybuje mezi 50 – 100 kg, v závislosti na konkrétním výrobku, konkrétního výrobce. Uvedené hodnoty jsou však nižší, než je reálná nosnost. Tyto hodnoty jsou záměrně podhodnoceny vzhledem k tomu, že spousta uživatelů nakládá na nosiče o něco vyšší váhu než je výrobcem dovoleno, proto musí nosič být naddimenzovaný. Většina nosičů je testována na 5-6 násobně vyšší nosnost, než je výrobcem uvedená maximální nosnost.
Obecně platí pravidlo - střešní nosiče jsou užitkovou, nikoli kosmetickou záležitostí a proto doporučujeme montovat je jen při potřebě přepravy zavazadel, sportovních potřeb nebo jiných nákladů a následně je z vozidla sundat.
Pokud je nosič instalován na střeše, ve většině případů narušuje proud vzduchu, který proudí kolem jedoucího vozidla, čímž je vytvářen aerodynamický hluk, který nelze nikdy zcela odstranit. U vozidel, kde je to možné, může pomoci mírné posunutí předního nosníku dopředu nebo dozadu tak, aby se dostal mimo hlavní nápor vzdušného proudu.
Hluk však není jediným problémem. Dalšími problémy, spojenými s dlouhodobým používáním nosičů může být např.:
Potíže v myčce (resp. nemožnost vjet do myčky s nosičem)
Zvýšení spotřeby paliva vlivem zvýšeného odporu vzduchu
Poškození laku při dlouhodobém kontaktu se střechou
Koroze funkčních dílů nosiče
Způsoby přepravy kol autem jsou v zásadě 4 a my si je zkusíme v krátkosti probrat.
Prvním, ale asi nejméně využívaným způsobem je přeprava kol uvnitř auta. Tato varianta je vhodná spíše pro ty, kteří mají větší auto a cestují pouze ve dvou, protože kola zaberou velkou část vnitřního prostoru. Pro některá vozidla typu MPV, SUV a combi, jsou k dispozici speciální držáky kol do interiéru, které pomohou v upevnění kol uvnitř vozidla.
Dalším a v současné době rozhodně nejrozšířenějším způsobem přepravy kol je jejich umístění na střeše vozidla. Pro tento způsob uchycení by měly být vždy dobrým základem kvalitní příčné nosiče, tzv. zahrádka.
Nabídka samotných nosičů kol je na našem trhu velmi široká a cenová škála se pohybuje od nejlevnějších typů v ceně cca. 300,- Kč až po nejdražší a vysoce kvalitní typy za cca. 3500,- Kč.
Nosiče z levnějšího konce nabídky jsou většinou nezamykatelné, jsou vhodné spíše pro kola s rámovou trubkou o kruhovém průřezu a spíše pro občasné použití a na krátké trasy. U těchto nosičů doporučují jejich výrobci nepřekračování rychlosti 90 km/h.
Pro běžné použití a některá kola s atypickými rámy najdeme vhodné nosiče v cenové hladině od 650,- Kč do 1100,- Kč. U těchto nosičů lze kola uzamknout pomocí zamykatelné matice. Tady už výrobci udávají doporučenou rychlost cca. 120 km/h.
V cenách od 1100,- Kč a výše pak nalezneme vysoce kvalitní nosiče, které jsou vybaveny kromě zamykání kol, taktéž zamykáním celého nosiče k příčníkům. Do nosiče z této cenové hladiny pak není problém uchytit jakékoli kolo a lze je bezpečně a trvale používat i pro přepravu kol na větší vzdálenosti a to jak po běžných cestách, tak po dálnici. U nosičů této kategorie je podstatně jednodušší uchycení kola do nosiče i uchycení celého nosiče na příčníky a můžeme je jen doporučit.
Ať použijeme nosiče z kterékoli kategorie, je potřeba myslet na to, že máme na střeše vozidla nějakých 60 kg a 90 cm navíc, což se v každém případě projeví ve spotřebě vozidla, rozhodně je potřeba upravit svůj zažitý styl jízdy a v žádném případě bychom neměli zajíždět do podzemních garáží.
Způsobem, který je jednoduchý, pohodlný a stále více populární je přeprava kol na 5. dveřích vozidla. Takovéto nosiče lze použít na téměř všech vozidlech. Ceny těchto nosičů se pohybují v cenách od 2500,- Kč po cca. 12000,- Kč a jsou konstruovány pro přepravu 2 - 4 kol a to tak, že kola mohou být do do nosiče zavěšena na opěrných ramenech nebo mohou být kola v nosiči postavena, podobně jako v nosiči střešním. Druhý způsob je šetrnější ke kolům samotným a to díky tomu, že nedochází ke styku mezi koly samotnými a nosičem a tím pádem také nehrozí poškození laku kola.
Výhodami tohoto způsobu přepravy je relativně jednoduchá obsluha nosiče, manipulace s koly bez nutnosti jejich většího zvedání, jako při jejich montáži na střechu.
Nakonec se podíváme na způsob přepravy, který je na vzestupu a v současné době zažívá obrovský boom. Jedná se o přepravu kol na nosiči na tažném zařízení, kdy lze dle typu nosiče a max. svislého zatížení TZ převážet 2 - 4 kola. Tento způsob přepravy kol je absolutně nejbezpečnějším a nejpohodlnějším ze všech zmíněných.
Mezi nesporné výhody při používání těchto nosičů patří naprosto jednoduchá manipulace s koly při jejich nakládání a vykládání, nulový vliv na spotřebu vozidla a rozhodně není nutno měnit styl jízdy, tak jak je to např. u střešních nosičů. Většina nabízených nosičů je vybavena dvojím zamykáním - uzamčení kola do nosiče a uzamčení celého nosiče k TZ. Většina typů jsou pak také sklopné, což zaručuje bezproblémový přístup za zavazadlového prostoru a to i s nasazenými koly. Nosiče jsou osazeny vlastními koncovými svítilnami a rámečkem na SPZ.
Výhodou použití těchto nosičů je i fakt, že můžete přepravovat až 4 kola a stále máte na střeše místo pro umístění střešního boxu a tím pádem je zároveň zvětšena na maximium přepravní kapacita Vašeho vozidla.
Ceny těchto nosičů se pohybují v rozmezí od 4900,- Kč do cca 15000,- Kč, přičemž velmi kvalitní a propracovaný hliníkový nosič pro přepravu kol lze pořídit za cca. 7950,- Kč.
Zvolení tohoto způsobu přepravy nemůže být v žádném případě špatnou volbou.
Způsoby přepravy lyží na střeše vozidla jsou v zásadě 4.
V magnetických nosičích lyží, které bývají zpravidla jen na dva páry, ale existují i na 6 párů lyží.Výhodou magnetických nosičů je jejich rychlá instalace, kdy se jednoduše položí na střechu vozidla. Při instalaci musí být střecha i styčná plocha magnetického nosiče čistá, suchá a zbavená námrazy.
Lyže se jednoduše navážou upínacími popruhy k tyčím střešního nosiče, ale zde bude pravděpodobně problém s vázáním které se bude dotýkat střechy a tak nezbyde nic jiného než lyže vyrovnat vedle sebe, což bude problematičtější a bude třeba více upínacích prvků.
Nosiče lyží upevněné k střešnímu nosiči jsou téměř nejideálnějším způsobem přepravy lyží (pokud pomineme střešní box). Na trhu jsou k dispozici různé typy a velikosti, pro 2 až 6 párů lyží, ovšem je třeba brát ohled na výšku vázání především u Freestylových lyží. Lyže jsou při přepravě sepnuty skluznicemi k sobě a pokud je nízký střešní nosič a také nižší nosič lyží může se stát že vázání lyží se bude dotýkat střechy. V takovém případě je vhodné použít zvyšovací podložky, které někteří výrobci nabízí, které se montují mezi tyče střešního nosiče a nosič lyží, tím vznikne větší prostor mezi střechou a nehrozí poškození plechu střechy.
Nejideálnějším řešením je pak přeprava lyží a dalšího vybavení ve střešním boxu. Lyže jsou po dobu přepravy v autoboxu uzamčeny a netrpí solí, která je používána na ošetřování cest v zimním období. Další nespornou výhodou je možnost uskladnění dalšícho vybavení, jako jsou lyžařské hole a boty, které nezabírají místo ve vozidle a zároveň není interiér vozidla znečištěn nanesneným sněhem a jinými nečistotami.
Žádný výrobce autoboxů konkrétně neudává, jak rychle lze jet s autoboxem. Většinou v návodu narazíte na informaci, že při jízdě se doporučuje dodržovat rychlostní limity dané země nebo je občas doporučována rychlost 130 km/h. Tento údaj je rozumný a dokonce dle německých předpisů je zakázáno jet s nákladem na střeše rychlostí vyšší, než 130 km/h, přestože rychlost na německé dálnici bývá neomezená. Ze zkušeností lze říci, že do rychlostí kolem 150 – 160 km/h lze autoboxy bez problému a bezpečně používat.
Každý výrobce testuje výrobky na několikanásobně vyšší požadavky, než při používání výrobku požaduje zákazník. Mezi boxy samotnými jsou samozřemě značné rozdíly a pokud plánujete využívat box i při vyšších rychlostech, je vhodné zakoupit box odolnější, pevnější a zároveň tedy i dražší. Pokud chcete s boxem jet rychleji, musíte brát v úvahu fyzikální zákony jako například rychlost větru, jak je box namontovaný k nosiči, kolik je předsazený nad čelním oknem a také zda váš střešní nosič box udrží při vyšších rychlostech. Při testování byl naměřen vztlak 200 kg při rychlosti 160 km/h, který působí na nosič a odlehčuje přední nápravu čímž se mění jízdní stabilita vozidla ve vyšších rychlostech.
Vždy je však potřeba zapojit zdravý rozum a uvážit váhu nákladu, rychlost protivětru, aj. faktory.
Autoboxy jsou univerzální záležitostí a proto je lze použít téměř pro všechna vozidla, kde vzdálenost příčníků je minimálně 50cm. U některých vozidel není po instalaci boxu možné zcela otevřít zadní (páté) dveře, ale nikdy vás neomezí natolik, že byste se do zavazadlového nedostali vůbec.
Až na zcela zanedbatelné vyjímky neexistují autoboxy pro konkrétní automobily a box je potřeba vybírat podle toho, k čemu bude určen a co v něm budeme přepravovat, nikoli podle toho, na jakém automobilu bude instalován.
Rozměry, které jsou u boxů uvedeny, jsou vždy vnější a tedy třeba počítat, že vnitřní využitelná délka boxu je cca. O 15 cm kratší. Pro šířku je to pak cca. 10 cm. Pří výběru autoboxu pro přepravu lyží je třeba vzít v úvahu délku nejdelších přepravovaných lyží, k nim připočítat 15 cm a tak dostanete minimální délku boxu, který budete potřebovat. Většina boxů pojme 4-6 párů lyží.
Pokud plánujete používat autobox pouze pro přepravu zavazadel, je zcela zbytečné pořizovat box o délce 2 metry a více. Vhodnější je autobox kratší, 130 – 175 cm, který je však širší a zavzadla se v něm podstatně lépe rozloží.
U všech autoboxů je však potřeba respektovat doporučenou maximální nosnost, která je ve většině případů 50 kg, u některých 75 kg a vyjímečně 90 kg. I tato skutečnost by měla být brána na zřetel při výběru autoboxu.
V případě jakýchkoli dotazů, na které jste zde nanalezli odpověď, nás neváhejte kontaktovat na e-mailu info@nosice.com nebo telefonním čísle 776839986.