Zákazník nepřihlášen: [ přihlásit ]    

Užitečné informace

Rozhovor s provozovatelem eshopu Nosice.com, panem R. Kaděrkou o nejčastějších problémech a dotazech zájemců o střešní nosiče, nosiče kol a autoboxy.

Po kliknutí na nadpis se kurzor přesune níže na stránku. Vámi hledaný text se zobrazí v horní části obrazovky.

Čím se vaše firma zabývá?

Naše firma se zabývá prodejem autopříslušenství se specializací na automobilové střešní nosiče, autoboxy, tažné zařízení a příslušenství, související s přepravou na osobních a dodávkových vozidlech. Provozujeme internetový obchod www.nosice.com a kamennou prodejnu v Opavě.

Jste sám majitelem a uživatelem střešního nebo jiného typu nosiče?

Upřímně řečeno, já sám nemám žádný konkrétní typ střešního nosiče, který bych využíval trvale, ale průběžně na svém vozidle zkouším různé typy nosičů a boxů tak, abych byl co nejlépe schopen zjistit a prozkoumat jejich vlastnosti, což nám pak pomáhá při poskytování informací našim zákazníkům.

Radíte zákazníkům při výběru? Ptají se vůbec na kvalitu a výsledky daných nosičů/boxů v testech, nebo je zajímá jen vzhled a cena?

Našim zákazníkům samozřejmě při výběru poradíme, pokud o to mají zájem, což je spíše v případě zákazníků, kteří navštíví naši kamennou prodejnu.

Zákazníků, kteří objednávají zboží přes internet a kteří by chtěli při výběru poradit, je výrazně méně. Ti si najdou potřebné informace na internetu, prozkoumají recenze a zboží si objednají.

Něco o našich zákaznících

Obzvláště v dnešní době upřednostňuje většina zákazníků hlavně cenu, ale nikdo samozřejmě nechce věc sice levnou, ale nekvalitní. Pokud nám zákazník alespoň trochu nastíní svou představu, jsme schopni mu doporučit vhodný výrobek, který je v dané cenové relaci ideální. Je však potřeba říci, že dražší výrobek ne vždy nabídne více uživatelského komfortu nebo vyšší kvalitu, než výrobek levnější. Na druhou stranu jsou zákazníci, kterých je ovšem pramálo, kteří vyžadují opravdu jen to nejlepší v té nejvyšší cenové kategorii.

Ve věci testů zboží z našeho sortimentu je třeba říci, že je jich jako šafránu. Jen čas od času se objeví nějaký test střešních boxů nebo nosičů kol, které provádí německý autoklub ADAC, popř. Někteří výrobci, ale tam se už jedná spíše o reklamní nástroj pro propagaci vlastních výrobků.

Nakupují u vás i ženy?

Ano, i ženy jsou našimi zákazníky. Stejně tak jako v případě mužů, jsou některé z nich připraveny a vědí přesně co chtějí, jiné mají jen obecné vědomosti a rády si pak nechají poradit.

Mohu si u vás nosiče nebo střešní boxy zapůjčit, třeba po dobu dovolené?

Můžete a v mnoha případech je to pro Vás i výhodnější. Pokud jedete na dovolenou dvakrát ročně na týden, zaplatíte za zapůjčení střešních nosičů a boxu úhrnem cca. 1900,- Kč. Pořizovací hodnota takové nějaké rozumné sestavy se pohybuje rozmezí přibližně 7500 - 12000 Kč. Řekněme tedy, že návratnost takovéto investice je cca. 4-6 let. Ne každý je ochoten výše uvedenou částku zaplatit najednou.

Další věcí je pak nutnost nějakého úložného prostoru, obzvláště v případě střešního boxu, který při rozměrech 200 x 60 x 40 cm zabere dost místa. Pokud tedy zákazník nechce do nosičů investovat, popř. Je nemá kde uskladnit, pak má možnost zapůjčení. Zapůjčené nosiče mu samozřejmě u nás na prodejně namontujeme a předvedeme.

Jak nakupovat nosiče

Co vám stačí vědět, abyste mi mohli kvalifikovaně poradit při nákupu nosiče, boxu nebo jiného příslušenství?

Tato otázka je pojata poněkud zeširoka a tak to vezmu postupně:

 1. pro doporučení vhodného nosiče pro konkrétní vozidlo potřebujeme znát značku, model a rok výroby vozidla, popř. Zdali se jedná o sedan, hatchback nebo combi
 2. při výběru boxu je nejdůležitějším údajem to, zdali bude využíván pouze pro přepravu zavazadel, pak doporučujeme boxy spíše kratší, cca. kolem 150 cm a širší, cca. 80 – 100 cm; nebo zda bude box používán pro přepravu lyží, pak potřebujeme znát délku nejdelších lyží a jejich předpokládaný přepravovaný počet. Přestože typ auta, na kterém bude box používán, není zcela relevantní, je vhodné jej znát, abychom vyloučili možné komplikace, jako např. nemožnost plného otevření kufru, odpovídající rozteč střešních nosičů apod.
 3. dalším příslušenstvím by pak mohly být např. nosiče kol nebo nosiče lyží, u kterých potřebujeme znát především typ příčníků, na které budou montovány, abychom zajistili kompatibilitu

Pro jaké typy osobních vozidel nosiče nabízíte?

Jsme schopni zajistit a dodat střešní nosiče pro téměř jakékoli osobní či dodávkové vozidlo a to včetně zajištění montáže na místě a ukázky manipulace a vysvětlení způsobu používání nosičů

Montáž tažných zařízení

Nabízíte i jiné služby? Montujete také např. tažná zařízení?

Co se služeb týče, můžeme ,kromě zapůjčení nosičů a jejich servisu, nabídnout montáže tažných zařízení a renovace světlometů.

Z čeho se nosič skládá a z čeho je vyrobený? Jaké je základní rozdělení nosičů? Co všechno se na nich dá převážet?

Skladba nosičů se liší dle výrobce, protože každý k jejich prodeji přistupuje poněkud jiným způsobem.

 1. Některé nosiče jsou dodávány jako kompletně smontované, tedy v jednom kompletním kuse.
 2. někteří výrobci dodávají zvlášť typové patky nosičů vždy pro konkrétní vozidlo a k nim pak jedny z tyčí, které jsou v univerzálních délkách
 3. výjimku pak tvoří Thule, které má k dipozici několik sad univerzálních tyčí v různých délkách, k nim pak tři čtyři typy univerzálních patek, kterým se následně vybere tzv. Montážní sada pro konkrétní typ vozidla, která je smontována s výše uvedenými univerzálními díly. Nosiče v zásadě rozdělujeme na ocelové a hliníkové, čímž je myšlena tyč nosiče. Ocelové jsou levnější a vhodné zvláště pro „pracovní“ účely. Hliníkové nosiče jsou pak dražší a kromě funkčnosti plní též úlohu designovou.
 4. Obecně lze říci, že na střešních nosičích můžeme převážet v podstatě cokoli. Jsme omezeni do určité míry rozměry, což je dáno zákonem o provozu na pozemních komunikacích, který udává povolené přesahy nákladu a dále pak hmotností, která je dána jednak nosností střešních nosičů, která se pohybuje v rozmezí 50 – 100 kg a jednak nosností střechy, která se liší u každého vozidla.

Má nainstalovaný nosič, popř. střešní box vliv na spotřebu? Jak velký?

Samozřejmě. Spotřeba se navyšuje přibližně v rozmezí 5 – 20 %. Tato hodnota se liší vozidlo od vozidla, nosič od nosiče, box od boxu a nelze tedy např. říci, že tento konkrétní střešní box navýší spotřebu o 10% a jiný zase o 15%. S navýšením spotřeby je tedy v každém případě potřeba počítat.

Zákazníkům doporučujeme, aby nosiče nasazovali jen v případě, že je budou používat a na střeše je nevozili zbytečně. Tím samozřejmě trpí i samotné nosiče.

Nosice.com a zimní sporty

Jak jsou na tom zimní sporty? Nabízíte více variant upevnění např. lyží?

Bavíme-li se o přepravě lyží na střeše vozidla, jsou možné čtyři způsoby:

 1. Upevnit lyže přímo na střešní nosiče pomocí nějakých popruhů nebo gumových upínačů, což rozhodně nedoporučuji, neboť je to poměrně nebezpečné, obzvláště pro okolí
 2. Zajímavou variantou je použití magnetických nosičů, které se opravdu pouze na magnetickém principu upevní ke střeše vozidla. Výhodu je možnost použití na v podstatě jakékoli vozidlo, aniž by bylo potřeba cokoli dokupovat nebo nosič nějak upravovat. Tyto nosiče jsou vetšinou konstruovány pro přepravu dvou párů lyží nebo 2 snowboardy. Nevýhodu je nemožnost zabezpečení nosičů k vozidlu. Styčná plocha musí být před instalací zbavena sněhu, námrazy a prachu a vše pak funguje zcela bez problému
 3. Asi nejrozšířenější variantou je použití klasických, tzv. Nůžkových držáků lyží, které se upevní na střešní nosiče. Tyto nosiče lze dodat v provedení pro 2 – 6 párů lyží nebo 2 – 4 snowboardy. Výhodou je, že lyže jsou v těchto nosičích uzamčeny. Nevýhodou pak je to, že pokud nejsou uschovány alespoň v přepravním vaku, jsou vystaveny povětrnostním vlivům a obzvláště negativně na ně působí sůl z postřiků silnic.
 4. Ideální variantou přepravy lyží je použití střešního boxu. Lyže jsou v autoboxu uzamčeny a jsou chráněny před povětrnostními vlivy. Kromě lyží samotných, lze do boxu umístit lyžařské hůlky, boty, popř. Další potřebnou výbavu. Interiér vozidla tak netrpí tajícím sněhem, solí a nečistotami. Pro přepravu lyží tedy jednoznačně doporučuji střešní box.

Autoboxy pro ještě větší náklad

Jaké jsou druhy autoboxů a v čem se liší?

Autoboxů je na trhu poměrně široká nabídka od mnoha výrobců. Základní rozdělení autoboxů je na krátké, do 150 cm, někdy nazývané jako letní, které jsou ideální pro přepravu zavazadel, dále pak na dlouhé, nad 150 cm, nazývané také zimní, které jsou primárně určeny pro přepravu lyží a snowboardů, ale lze je samozřejmě bez problému použít i k letním aktivitám. Specifickou skupinou jsou pak speciální surfařské autoboxy, které slouží pro přepravu surfových prken a souvisejícího příslušenství.

Proč jsou tak obrovské rozdíly v cenách jednotlivých autoboxů?

Jak jsme si už řekli, autoboxů je nepřeberné množství. Cenové rozdíly jsou způsobeny jednak kvalitativním provedením a dále také výbavou autoboxů. Levnější autoboxy jsou převážně vyrobeny z méně kvalitních plastů nebo vrstva plastu je tenčí, mají základní způsob uchycení k příčníkům pomocí U třmenů. Dražší autoboxy jsou pak vyrobeny z kvalitnějších plastů a jsou tedy tužší a pevnější, mají výrazně jednodušší a sofistikovanější způsob uchycení k příčníkům a celkově vyšší úroveň komfortu při ovládání.

Cenové rozpětí u autoboxů je přibližně mezi 3000 až 20000 korunami. Obecně se dá říci a zákazníkům také doporučujeme investovat do autoboxu přibližně 5-8 tis. Korun. V této cenové relaci lze zakoupit autobox, v rozumné kvalitě, rozumně vybavený.

Vlastnosti autoboxů a jejich klady a zápory

Ochrání autobox obsah i proti silnému dešti? Jak na něj působí mráz?

Samozřejmě, dešťová voda se do autoboxu nemá jak dostat. Co se mrazu týče, kvalitní autobox, vyrobený z UV stabilního plastu bez problému zvládá zimu a mrazy.

Je přeprava v autoboxu bezpečná? Lze autobox zabezpečit proti zlodějům?

Všechny autoboxy jsou zamykatelné a dá se tedy říci, že obsah autoboxu je v relativním bezpečí.

Je střešní box při jízdě hlučný?

Box sám o sobě hlučný není. Případný hluk, znatelný uvnitř vozidla je způsoben změnou aerodynamické charakteristiky vozidla a zejména tím, že vzduch proudí mezerou mezi střechou vozidla a dnem autoboxu, což může vytvářet drobné vibrace a tím i zmíněný aerodynamický hluk.

Je obsah autoboxu nějakým způsobem upevněn?

Obsah autoboxu je možno uvnitř autoboxu upevnit pomocí popruhů, které jsou vždy dodávány jako příslušenství.

Mohu si u vás na prodejně nabízené boxy z blízka prohlédnout?

V prodejně máme vždy k dispozici přibližně 15-20 kusů autoboxů, které si může zákazník prohlédnout, osahat, popř. Umístit na střechu vozidla, aby viděl, jak bude který box na vozidle vypadat.

Vyplatí se na nákupu střešních boxů šetřit? Co, když jej využiji jen párkrát do roka?

Ne. V tomto případě bych vyloženě šetřit nedoporučil. Jak jsem už uvedl dříve, kvalitní autobox je možno pořídit v cenovém rozpětí pěti až osmi tisíc korun.

Co, když jsem řemeslník a potřebuji převážet větší náklady?

Pokud jste řemeslník, dá se předpokládat, že máte nějaké dodávkové vozidlo, např. Ford Transit apod. Dodávková vozidla umožňují umístit na střechu vozidla více příčných nosičů a tím pádem převážet rozměrnější a těžší náklady.

Nosiče lze doplnit bočnicemi tak, aby bylo možno náklad na střeše lépe zafixovat, dále pak válečkem na posledním nosníku, který usnadní nakládku a vykládku delších předmětů. Můžeme dodat speciální zamykatelný držák žebříků a další speciální příslušenství. Můžeme také dodat žebřík na zadní dveře, aby byl usnadněn přístup na střechu vozidla a opět i manipulace s nákladem.